ინდოეთმა დიდი პროგრესი განიცადა განათლებაში, პირველადი ჩარიცხვის მაჩვენებელი 99%, მაგრამ რა არის განათლების ხარისხი ინდოელი ბავშვებისთვის? 2018 წელს, Aser India– ს ყოველწლიურმა კვლევამ დაადგინა, რომ ინდოეთში საშუალო მეხუთე კლასის სტუდენტი მინიმუმ ორი წლის განმავლობაში ჩამორჩება. ეს სიტუაცია კიდევ უფრო გაამძაფრა CovID-19 პანდემიის და მასთან დაკავშირებული სკოლის დახურვის გავლენით.
გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესაბამისად, განათლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით (SDG 4), რათა სკოლაში ბავშვებმა ნამდვილად ისწავლონ, ბრიტანული აზიის ნდობა (BAT), UBS Sky Foundation (UBSOF), Michael & Susan Dell Foundation ( MSDF) და სხვა ინსტიტუტებმა ერთობლივად დაიწყეს ხარისხის განათლების ზემოქმედების ობლიგაცია (QEI DIB) ინდოეთში 2018 წელს.
ინიციატივა არის ინოვაციური თანამშრომლობა კერძო და ქველმოქმედების სექტორის ლიდერებს შორის, რათა გააფართოვოს დადასტურებული ინტერვენციები სტუდენტთა სწავლის შედეგების გასაუმჯობესებლად და პრობლემების გადასაჭრელად ახალი დაფინანსების განბლოკვით და არსებული დაფინანსების შესრულების გაუმჯობესებით. კრიტიკული დაფინანსების ხარვეზები.
ზემოქმედების ობლიგაციები არის შესრულებაზე დაფუძნებული კონტრაქტები, რომლებიც ხელს უწყობს დაფინანსებას „საწარმოს ინვესტორებისგან“, რათა დაფაროს წინა კაპიტალი, რომელიც საჭიროა მომსახურების მიწოდებისთვის. მომსახურება შექმნილია გაზომვადი, წინასწარ განსაზღვრული შედეგების მისაღწევად და თუ ეს შედეგები მიიღწევა, ინვესტორები დაჯილდოვდებიან "შედეგების სპონსორით".
200,000 სტუდენტისთვის წიგნიერების და ციფრული უნარების გაუმჯობესება დაფინანსებული სწავლის შედეგებით და ოთხი განსხვავებული ინტერვენციის მოდელის მხარდაჭერით:
აჩვენეთ შედეგებზე დაფუძნებული დაფინანსების სარგებელი გლობალურ განათლებაში ინოვაციის გასაზრდელად და გრანტის დამზადებისა და ქველმოქმედების ტრადიციული მიდგომების გარდაქმნის მიზნით.
გრძელვადიან პერიოდში, QEI DIB აშენებს დამაჯერებელ მტკიცებულებებს იმის შესახებ, თუ რა მუშაობს და რა არ მუშაობს შესრულებაზე დაფუძნებულ ფინანსებში. ამ გაკვეთილებმა გალვანიზაცია მოახდინეს ახალი დაფინანსებით და გზა გაუხსნეს უფრო სექსუალურ და დინამიურ შედეგებზე დაფუძნებული დაფინანსების ბაზარზე.
ანგარიშვალდებულება არის ახალი შავი. მხოლოდ უნდა გადავხედოთ ESG– ს ძალისხმევის კრიტიკას „გამოღვიძებული კაპიტალიზმისგან“, რათა გააცნობიეროს პასუხისმგებლობის მნიშვნელობა კორპორატიული და სოციალური სტრატეგიისთვის. უნდობლობის ეპოქაში, ბიზნესის უნარის შესაძლებლობებში, რომ სამყარო უკეთესი ადგილი გახდეს, განვითარების ფინანსების მეცნიერები და პრაქტიკოსები, როგორც ჩანს, უფრო მეტ პასუხისმგებლობას ეძებენ: უკეთესად გაზომონ, მართონ და დაუკავშირდნენ დაინტერესებულ მხარეებს, ხოლო მოწინააღმდეგეების თავიდან აცილებას.
ალბათ, არსად არის მდგრადი ფინანსების სამყაროში არსად არის ”მტკიცებულება პუდინგში”, ვიდრე შედეგებზე დაფუძნებული პოლიტიკაში, როგორიცაა განვითარების ზემოქმედების ობლიგაციები (DIBS). DIBS, სოციალური ზემოქმედების ობლიგაციები და გარემოზე ზემოქმედების ობლიგაციები გამრავლდა ბოლო წლებში, რაც უზრუნველყოფს ანაზღაურების შესრულების გადაწყვეტილებებს მიმდინარე ეკონომიკური, სოციალური და გარემოსდაცვითი საკითხებისთვის. მაგალითად, ვაშინგტონი, DC იყო შეერთებული შტატების ერთ - ერთი პირველი ქალაქი, რომელმაც გამოუშვა მწვანე ობლიგაციები მწვანე ქარიშხლის მშენებლობის დასაფინანსებლად. სხვა პროექტში, მსოფლიო ბანკმა გამოუშვა მდგრადი განვითარების „მარტორქის ობლიგაციები“, რათა დაიცვას სამხრეთ აფრიკაში კრიტიკულად გადაშენებული შავი მარტორქის ჰაბიტატი. ეს საჯარო და კერძო პარტნიორობა აერთიანებს მომგებიანი ინსტიტუტის ფინანსურ ძალას შედეგების ორიენტირებული ორგანიზაციის კონტექსტურ და არსებით ექსპერტიზასთან, აერთიანებს ანგარიშვალდებულებას მასშტაბურობასთან.
შედეგების წინასწარ განსაზღვრისა და ფინანსური წარმატების (და ინვესტორებისთვის გადახდების) დანიშვნის გზით, ამ შედეგების მისაღწევად, საჯარო-კერძო პარტნიორობა იყენებს ანაზღაურების შესრულების მოდელებს, რათა აჩვენოს სოციალური ინტერვენციების ეფექტურობა, ხოლო მათი მაღალი საჭიროების პოპულაციებზე განაწილებისას. გვჭირდება ისინი. ინდოეთის განათლების ხარისხის დახმარების პროგრამა არის მთავარი მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეიძლება ინოვაციური თანამშრომლობა ბიზნესს, მთავრობასა და არასამთავრობო პარტნიორებს შორის ეკონომიკურად თვითდასახლებულობას, ხოლო ბენეფიციარებისთვის ზემოქმედებისა და ანგარიშვალდებულების შექმნისას.
დარდენის ბიზნესის სკოლის სოციალური ბიზნესის ინსტიტუტი, Concordia- ს და აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის გლობალური პარტნიორობის ოფისის პარტნიორობით, წარმოგიდგენთ ყოველწლიურ P3 Impact Awards- ს, რომლებიც აღიარებენ წამყვან საზოგადოებრივ-კერძო პარტნიორობას, რომელიც აუმჯობესებს თემებს მთელს მსოფლიოში. წლევანდელი ჯილდოები წარმოდგენილი იქნება 2023 წლის 18 სექტემბერს, Concordia– ს ყოველწლიურ სამიტზე. ხუთი ფინალისტი წარდგენილია Darden Ideas to Action ღონისძიებაზე პარასკევს, ღონისძიების დაწყებამდე.
ეს სტატია დამზადდა Darden- ის ბიზნესის საზოგადოების ინსტიტუტის მხარდაჭერით, სადაც მეგი მორსი არის პროგრამის დირექტორი.
კაუფმანი ასწავლის ბიზნეს ეთიკას დარდენის სრულ განაკვეთზე და ნახევარ განაკვეთზე MBA პროგრამებში. იგი იყენებს ნორმატიულ და ემპირიულ მეთოდებს ბიზნესის ეთიკის კვლევაში, მათ შორის სოციალური და გარემოზე ზემოქმედების სფეროებში, ზემოქმედების ინვესტიციასა და სქესში. მისი ნამუშევრები გამოჩნდა ბიზნესის ეთიკის კვარტალში და მენეჯმენტის აკადემიის მიმოხილვაში.
დარდენში შესვლამდე კაუფმანმა დაასრულა დოქტორანტი. მან მიიღო დოქტორანტი გამოყენებითი ეკონომიკისა და მენეჯმენტის უორტონის სკოლიდან და დაასახელა Wharton Social Impiss– ის ინიციატივის ინიციატივის სადოქტორო სტუდენტი და განვითარებადი მეცნიერი ბიზნესის ეთიკის ასოციაციის მიერ.
Darden- ში მუშაობის გარდა, იგი არის ფაკულტეტის წევრი ვირჯინიის უნივერსიტეტის ქალთა, სქესის და სექსუალურობის კვლევების დეპარტამენტში.
ბაკალავრი
დარდენდის უახლეს შეხედულებებთან და პრაქტიკულ იდეებთან დაკავშირებით, დარეგისტრირდით დარდენდის აზრებზე, რომ მიიღონ მოქმედება ელექტრონული ნიუ-ნიუ-ნიუ-ნიუ-ნიუ-ნიუ-ნიუ-ნიუ-ის.
საავტორო უფლებები © 2023 ვირჯინიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი და ვიზიტორები. ყველა უფლება დაცულია. კონფიდენციალურობის პოლიტიკა